Kategorie:

Co warto przeczytać w kwestii rozliczenia podatku.

Avatar
Opublikowane przez skrzat

Zarabiając za granicą jesteśmy skazani tak samo rozliczyć się z zarobionych pieniędzy, jak wykonujemy to w kraju. Polacy pracujący w Norwegii także muszą odprowadzić podatek. Rozliczenie podatku z Norwegii nastręcza wielu osobom trudności. Trzeba albowiem osiągnąć określone wytyczne, by nie było potrzeby opłacać kolejnego podatku w Polsce.

Podstawą do rozliczeń dochodów zza granicy jest polska regulacja o podatku dochodowym dla pojedyńczych osób. Polska nawiązała w tym obszarze z Norwegią konwencję, by ustrzec się powtórnego opodatkowania dochodów. Równocześnie chodzi o ucieczke od płacenia podatków. Zysk pochodzący z Norwegii rozliczany jest w naszym kraju zgodnie z polskim prawem podatkowym, bez względu na to, gdzie ów przychód został osiągnięty. Takie warunki dotyczą polskich rezydentów podatkowych, innymi słowy ludzi posiadających miejsce zamieszkania na terytorium polskim, mających w naszym kraju ośrodek interesów życiowych lub przebywających w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

zwrot podatku z Norwegii

Zarabiając w Norwegii aczkolwiek zatrudniony płaci także tam podatek dochodowy od przychodów. Świadczy to, że z jego wynagrodzenia potrącana jest odpowiednia kwota, którą pracodawca wysyła do urzędu skarbowego. Następnie – analogicznie jak w Polsce – należy po ukończeniu roku skarbowego złożyć roczne zeznanie podatkowe do norweskiego urzędu skarbowego. Warto dogłębnie zapoznać się z metodą wysyłania zeznań, ponieważ niezwykle możliwe będzie, że pracownikowi będzie przysługiwał zwrot podatku z Norwegii.

Od prawnego zysku uzyskanego w Norwegii odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy wielkości 28% oraz składka na poliy społeczne wysokości 7,8% wynagrodzenia. Odsetek lub nawet pełna kwota jest niejednokrotnie zwracana na konto podatnika. Dzieje się tak dlatego, iż w Norwegii używanych jest wiele ulg podatkowych a także kwoty nieopodatkowanej. Jeżeli chcemy dostać zwrot podatku z Norwegii, należy zwrócić się o wsparcie w rozliczeniu do firm specjalizujących się w przesyłaniu tego typu zeznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *