Kategorie:

Obrabiarki CNC – metoda na szybszą wytwórczość

Avatar
Opublikowane przez skrzat

Obrabiarki cnc mają własny niemały udział w gospodarce. W związku z pogłębianiem się światowej gospodarki rynkowej w zasadzie wszystkie sfery produkcji są stale pod wpływami naporu racjonalizatorskiego zmierzającego do uzyskania znacznie wspanialszych wyrobów w coraz krótszym czasie.

W sprawie budowy przyrządów oraz sprzętów trzeba realizowania przeróbki dostępnych łańcuchów procesowych. Dzieje się tak z racji potrzeby uzyskiwania doskonalszych efektów techniczno-ekonomicznych w okolicznościach fabrykacji konkurencji. Aby dostępny był przyrost skuteczności obróbki przy symultanicznym wykonaniu wymagań względem precyzji wymiarowo-kształtowej (niewielkie tolerancje) oraz postaci nawierzchni (nieznaczna chropowatość nawierzchni) przydatny jest rozwój obrabiarek pod względem ich skonstruowania, jednak też progres systemów kierowania nimi. Systemy napędu posuwów są najważniejszymi fragmentami obrabiarek kierowanych numerycznie.

Zależy od nich prawie wszystko – począwszy od precyzji pozycjonowania, szybkości ruchów roboczych, ponagleń a także sprawności ruchów. Wymagania jakie w dzisiejszych czasach narzucamy takim napędom są bardzo duże. Rozwiązania doświadczone potrzebują użycia serwonapędów, natomiast w sytuacji nie tak bardzo skomplikowanych użyć w sam raz okażą się silniki krokowe. Naczelna odmienność pomiędzy tego typu motorami to sprzężenie zwrotne pozycji. W przypadku motorów krokowych wszystkie zmiany położenia maszyny składają się z bardzo dużej ilości pojedynczych etapów tworzonych przez interpolator. Wszelki ruch zależnie od przełożenia napędu i wielkości mikrokroków stanowi 0,005 do 0,1 mm.

obrabiarka cnc


Napędy tego typu cechują się nadzwyczaj nieskomplikowaną budową co skutkuje stosunkowo niewielką ceną. Pewną uciążliwością jest niemożliwość pomiaru miejsca a także w wybranych niesprzyjających okolicznościach (przeciążenie) może pojawić się strata współrzędnych (zgubienie kroków) co potrafi spowodować uszkodzenie obrabianego elementu czy też urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *