Kategorie:

Nieprzewidywane sytuacje na drogach

Avatar
Opublikowane przez skrzat

Co uczynić, kiedy przykładowo w drodze na odpoczynek popsuje się nam pojazd? Możliwości jest sporo. Jako pierwsze – da się naturalnie spróbować własnych możliwości oraz samemu patrzeć pod maskę. Po drugie – możemy odholować samochód do punktu serwisowego. I o tych obydwóch rozwiązaniach wie właściwie wszelki kierowca, wszak… to oczywiście za mało!

Przede wszystkim – nieistotnie, czy pojawi się kontrolka, a może nie – bądźmy rozważni z dolewaniem oleju. Reguła jest bowiem taka, że gorsza jest zbyt wielka jego wielkość niżby za mała, toteż – nim cokolwiek uczynimy – poczekajmy na ostudzenie silnika oraz skontrolować aktualny poziom.

Jak tylko stan awaryjny poprzedzała czerwona kontrolka na ekranie, najlepiej od razu wydzwonić po pomoc na drodze. Czerwone wskaźniki wskazują przeto, że mamy styczność z naglącą dysfunkcją, co może skończyć się również popsuciem calutkiego silnika. Kiedy zatem taka rzecz nas spotka, spróbujmy wielokrotnie zapalić (wszak bądźmy ostrożni na wyładowanie silnika!), skontrolujmy stan paliwa i – jeśli nic nie uległo zmianom – zadzwońmy po zapomogę.

Z innej strony, jeżeli awarię poprzedzała w żółtym kolorze migawka, nie jesteśmy zmuszeni wydzwaniać po zapomogę. Takie znaczą wszak, iż faktycznie silnik wykazuje jakąś usterkę, lecz można pojechać z taką trudnością do serwisu oraz tam tę rzecz wyeliminować.

Częstym błędem w każdej z tych sytuacji okazuje się wyjęcie bezpieczników nie posiadając stosownej erudycji, a taka rzecz może spowodować dodatkowe kłopoty (dla przykładu otwarcie poduchy ochronnej). Innym mankamentem, a właściwie niedotrzymaniem okazuje się niewożenie ze sobą kluczowego ekwipunku – podnośnika, kluczyka, śrubokrętów, kombinerek i tak dalej. Wtenczas nawet maleńkie problemy będą potrzebowały wsparcia zewnętrznego.


Całe szczęście, jeżeli mowa o takich usługach jak pomoc drogowa Łódź, Kraków, Warszawa a także właściwie wszelkie duże (również małe!) polskie miasteczko zapewnia ich nienaganny poziom. W efekcie większość wad uda się usprawnić na trasie. Jednak z innej strony – jeśli awarii będzie podlegało zawieszenie czy też schemat napędowy – własny wóz w zasadzie z pewnością pozostanie odholowany. Fachowcy drogowi – bez znaczenia, jak będą fachowi – nie mogą wykazać się bowiem przyrządami które pozwalają na wykonanie tak skomplikowanych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *