Kategorie:

Fascynujące informacje na temat tego co musimy uczynić nim zaskoczy nas zima.

Avatar
Opublikowane przez skrzat

Rokrocznie wraz z pierwszym opadem śniegu media pełne są nieco prześmiewczych nagłówków pt. zima kolejny raz zaskoczyła drogowców. W rzeczy samej mimo zapowiedzi meteorologicznych pierwsze opady białego puchu wywołują nierzadko paraliż miasta. Jedynie w zeszłym roku w pierwszym dniu opadów w Gdańsku doszło do dużych zatorów ulic oraz 26 kolizji na drogach z udziałem pojazdów osobowych. W każdym z tych winnym były opony, które pomimo zmiany pogody do tej pory nie pozostały zmienione na zimowe.

Szykowanie się do sezonu zimowego winniśmy rozpoczynać już w czasie listopada i grudnia. Da to możliwość nie tylko uciec od niebezpiecznej sytuacji na jezdni ale także kolejek w miejscach wyspecjalizowanych w wymianie kół i opon. Opony warto zakupić nowe, w wyspecjalizowanych do tego miejscach – nie natomiast z drugiej ręki lub niszowej marki. Przyczepność na jezdni jest zasadniczym filarem bezpieczeństwa kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego dlatego nie powinno się rozważać tej sprawy byle jak. Z porządnej jakości oponami idziemy do zakładu zajmującego się naszykowaniem naszych kół do poruszania się po drodze. Miejsc takich jest mnóstwo, przykładowo nałożenie oraz wyważenie opony Gdańsk ma w 47 miejscach rozproszonych w każdej dzielnicy miasta. Cena tego rodzaju usługi wynosi w przybliżeniu 100 zł, czasami ponadto punkty oferują (za dodatkową opłatą) „garażowanie” naszych opon letnich. Umożliwiają nam tym samym zaoszczędzenie miejsca a sobie pełne przekonanie, że do nich wrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół jest mało skomplikowanym zajęciem. Raz wyważone opony powinny dopełniać swoją rolę w kolejnych sezonach, bez konieczności odwiedzania każdego roku serwisów wulkanizacyjnych.

Poza oponami warto też, po zakończeniu lata, zamienić chodniczki samochodowe na gumowe. W czasie deszczowym są bardziej przydatne i prostsze w codziennej pielęgnacji podczas ulewnych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *