femtosekundowy Laser
Kategorie:

Laser femtosekundowy

Avatar
Opublikowane przez skrzat

femtosekundowy Laser

Szybko rozwijająca się technologia i nowoczesne rozwiązania, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jednym z innowacyjnych wynalazków, które znalazły zastosowanie zarówno w przemyśle jak i medycynie jest laser femtosekundowy.

Czym wyróżnia się laser femtosekundowy? 

Lasery to urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne różnego rodzaju. Używa są w zabawkach, amatorskich wskaźnikach, ale też profesjonalnych urządzeniach służących do obróbki materiałów. Lasery femtosekundowe  są w stanie wytworzyć ogromną moc chwilową w ultra krótkim czasie, równym kilkunastu femtosekund, przy czym jedna femtosekunda to jedna biliardowa część sekundy!

Gdzie można zastosować laser femtosekundowy?

Innowacyjna technologia pozwala wykorzystać ten wynalazek w różnych dziedzinach. Laser femtosekundowy może być wykorzystany w przemyśle lub medycynie. Pozwala na precyzyjną obróbkę różnych materiałów takich jak szkło czy kamienie szlachetne. Innym sposobem rewolucyjnego wykorzystania tej technologii jest okulistyka. Laser femtosekundowy ze względu na swoje właściwości może być wykorzystywany do precyzyjnych operacji z zakresu chirurgii rogówki oka.

Laser femtosekundowy przyszłości? 

Laser femtosekundowy

Jeszcze niedawno lasery te dostępny był tylko w laboratoriach i profesjonalnych zakładach produkcyjnych. Jednak obecnie technologia ta  ulega upowszechnieniu. Laser femtosekundowy staje się dostępny w kompaktowych, bardziej przystępnych rozmiarach.  Lasery takie znajdą zastosowanie w mikro i nano obróbce, polimeryzacji, optyce nieliniowej czy spektroskopii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *