Adwokat a prawnik — różnice i podobieństwa
Kategorie:

Adwokat a prawnik — różnice i podobieństwa

Osoby niezwiązane ze studiami prawniczymi często nie zdają sobie sprawy z różnic, jakie dzielą zawód prawnik bielsko i adwokat bielsko. W rzeczywistości są to dwa zupełnie różne tytuły, a osoby je noszące obowiązują nieco inne zasady. Jak duże są te różnice? Na jakich płaszczyznach się one przejawiają?

Kim jest adwokat bielsko?

Ten tytuł zawodowy otrzymuje osoba, która ukończyła studia prawnicze, odbyła trzyletnią aplikację prowadzoną przez samorządy zawodowe, aż wreszcie zdała egzamin prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i została wpisana na listę adwokatów. Adwokat bielsko może reprezentować przed wszystkimi sądami osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne we wszystkich rodzajach spraw. Adwokaci zobowiązani są do przestrzegania Kodeksów Etyki Zawodowej, dzięki którym obowiązuje ich między innymi tajemnica zawodowa nieograniczona w czasie. Należy też pamiętać, że każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik może tytułować się mianem adwokat bielsko.

Adwokat a prawnik — różnice i podobieństwa

Prawnik bielsko — co może, a czego nie?

Prawnikiem nazywa się każdą osobę, która ukończyła studia prawnicze. Jest nim zatem zarówno sędzia czy radca prawny, jak i ten, kto dopiero odebrał swój dyplom ukończenia studiów. Osoba, która nie uzyskała dodatkowego tytułu zawodowego, może przykładowo udzielać porad prawnych lub zaoferować pomoc w sporządzaniu umów bądź opinii. Nie ma ona jednak uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem. 

Tajemnica zawodowa

Ważnym aspektem jest także fakt, iż prawnik bielsko nieposiadający tytułu zawodowego nie ma obowiązku dotrzymywania tajemnicy zawodowej. W przypadku gdy to adwokat bielsko zostanie zobligowany do udostępnienia informacji o kliencie organom państwa, jego obowiązkiem jest odmówić, powołując się na Kodeksy Etyki Zawodowej. Prawnik bielsko bez tytułu zawodowego nie ma natomiast takiej możliwości — będzie musiał podać wszystkie informacje, o które zostanie zapytany. Sprawdź https://www.adwokat-szymkowiak.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *