Środki powierzchniowo-czynne czyli chemia gospodarcza, będą głównym składnikiem wszelakiego rodzaju środków do czyszczenia. Środki powierzchniowo-czynne tłumią naprężenie powierzchniowe cieczy, co powoduje zauważalny rezultat pienienia się.
Związki czynne powierzchniowo pod mikroskopem, tworzą się z części hydrofilowej (posiadającej spore powinowactwo do wody) a także hydrofobowej (mającej bardzo małe koligacje do wody). Z tych cech powstają zdolności tych związków, które będą w składzie kremów, proszków, płynów i sprajów do polerowania, do usuwania plam z odzieży oraz rozlicznego gatunku powierzchni.
Odpowiedni środek powierzchniowo-czynny nadzwyczaj mocno ujmuje napięcie powierzchniowe płynu. Im silniejszy środek czyszczący tym obfitsze pienienie się. Związki powierzchniowo-czynne w naszych porach oprócz mocnych właściwości do usuwania zanieczyszczeń, są zmuszone cechować się również dodatkowymi parametrami. Decydujący z nich to ekologiczność. Jako że większa część z nich trafia z własnych mieszkań do kanałów, a tu nie zawsze jest dostarczona do oczyszczalni ścieków, detergenty mogą dostawać się do grunty. Środki powierzchniowo-czynne powinny cechować się biodegradowalnością. Recykling nie jest własnością łatwą do zdobycia, a zdobycie kompozycji, która jest tak właściwym produktem oraz jest łatwo rozkładalna jest nadzwyczaj kłopotliwe. Przedkłada się to na wysoką wartość stosownych środków czystości funkcjonalnych w oszacowaniu efektywności i małej toksyczności dla przyrody).
Dodatkowym składnikiem oddziałującym na koszty i efektywność detergentów, będzie działanie na organizm człowieka, a przede wszystkim w kontakcie z naskórkiem. Koleracja z naskórkiem będzie tak istotny bowiem, gros czynności z detergentami wykonujemy samodzielnie, a wyprane ubrania wkładamy. Sytuacja w tym przypadku będzie podobna, jako w wypadku ekologiczności. Z trudem będzie uzyskać środki czynne powierzchniowo o wysokiej skuteczności oraz dobre dla organizmu.
Źródło: DTHC
Źródło: DTHC