Wykrywanie kolizji to jedna z kilku korzyści płynących z BIM (Building Information Modeling). BIM jest procesem tworzenia i zarządzania cyfrowym modelem budynku, który zawiera informacje o jego konstrukcji, instalacjach oraz wyposażeniu.
Detekcja kolizji
Pod frazą „detekcja kolizji” kryje się szeroko pojęta jakość modelu i związana z modelem jakość dokumentacji projektowej. W BIM, kolizje oznaczają przecięcia, zachodzenie czy braki w konstrukcji budynku, instalacjach czy wyposażeniu. Poprawnie przeprowadzona wykrywanie kolizji pozwala na wykrycie tych problemów już na etapie projektowania, co jest kluczowe dla późniejszego sukcesu projektu. Dzięki temu można znacznie ograniczyć czasochłonność i koszty prac naprawczych związanych z przeprojektowywaniem budynku, wykonywaniem dodatkowych otworów w konstrukcji czy zamawianiem nowych elementów instalacji.
Lepsza koordynacja prac
Dzięki BIM, projektanci, konstruktorzy, inżynierowie czy wykonawcy mogą pracować nad tym samym modelem budynku, co pozwala na lepszą koordynację prac i zwiększenie efektywności projektu. BIM umożliwia także automatyczne wykrywanie kolizji, co pozwala na szybkie ich rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że BIM to narzędzie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności obsługi. Aby przyniósł największe korzyści, ważne jest zachowanie wysokiej jakości dokumentacji i modelowania. W branży BIM panuje pogląd, że nie ma modeli w 100% wolnych od kolizji, jednak poprawnie przeprowadzone wykrywanie kolizji pozwala na znaczącą ich redukcję.
Jeśli powyższy temat Cię zainteresował, warto odwiedzić stronę https://bimup.tech/