“Choinka piękna jak las, choinko, zostań wśród nas…” Któż nie zna tej piosenki? Biała choinka, drzewko udekorowane tak, by przypominało to naturalne, ośnieżone i całe w bieli, to piękny symbol świąt Bożego Narodzenia.

    Biel a… biel

    Eskimosi mają aż kilkanaście słów w swoim języku na określenie różnych odcieni bieli. Jest tak dlatego, że rozróżniają oni wiele gatunków śniegu. Europejczyk zapewne nie zauważyłby różnicy między nimi, jednak dla ludów, mieszkających na terenach, które przez większą część roku skuwa lód, rodzaj śniegu i jego właściwości są niezwykle istotne. Przykładowo, nie po każdym śniegu dobrze ciągnie się sanki. Nie każdy śnieg nadaje się do budowy igloo. Inaczej wygląda śnieg arktyczny, a inaczej ten występujący na Grenlandii. Śnieg, który pada we Wrocławiu, jest inny od tego w wysokich górach. Eskimosi przez pokolenia musieli nauczyć się przetrwać w spartańskich warunkach pogodowych i rodzaj oraz właściwości śniegu są dla nich niezwykle ważne. Umiejętność ich rozróżniania oraz wykorzystania w codziennym życiu nie raz mogły decydować o zachowaniu tegoż życia bądź jego utracie. Dla Europejczyka biała choinka to po prostu biała choinka i tyle. Ozdobne drzewko, symbolizujące nastrojowe Święta. Jednak dla Eskimosa biel to wiele przeróżnych znaczeń. Może być piękna. Może być też groźna.

     

     

    Biała choinka

     

     

    Zima zła?

    W naszej kulturze śnieg kojarzy się raczej pozytywnie: z Bożym Narodzeniem, przystrojoną choinką, prezentami, bałwanem i bitwą na śnieżki. Są jednak miejsca, w których zima, mróz i śnieg nierzadko oznaczają walkę o przetrwanie.

     

    Sprawdź więcej na http://choinki-online.com.pl/kategoria-produktu/choinki-jak-zywe-pe/ !