Inspiracje wnętrzarskie

  Dom inteligentnie sterowany?

  W ostatnich latach domy inteligentne stały się bardzo popularne

   

  Coraz więcej ludzi chce mieć w domu zastosowane nowoczesne rozwiązania, które zapewnią większy poziom komfortu, wygody oraz bezpieczeństwa. Pod pojęciem dom inteligentny może kryć się bowiem wiele – można tam zastosować innowacyjne systemy monitoringu, ogrzewania, wentylacji i wiele innych. Bardzo przydatne okazuje się na przykład sterowanie roletami za pomocą aplikacji w telefonie lub specjalnego pilota. Dlaczego? Po pierwsze, jest to wygodne dla nas – możemy bez wstawania z łózka wpuścić trochę porannego światła do mieszkania. Kiedy wyjedziemy do pracy i w połowie drogi przypomnimy sobie, że np zostawiliśmy otwarte okno, można zdanie opuścić rolety, co zabezpieczy dom przed ewentualnym włamaniem. Takie sterowanie roletami ma też inną zaletę, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa. Podczas dłuższej nieobecności, na przykład na wakacjach dwa tygodnie, można naprzemiennie podnosić i opuszczać rolety, co zmyli potencjalnych włamywaczy i zniechęci do podejmowania skoku na nasz inteligentny dom.

   

  Sterowanie roletami

  Z tego samego względu popularne stało się inteligentne sterowanie oświetleniem. Zapalające się światło w pomieszczeniach o różnych porach dnia zasugerują ludziom, że ktoś jednak jest w domu. Najczęściej w systemach sterowania można robić to zupełnie manualnie lub też ustawić tryb automatyczny, żeby na przykład oświetlenie zmieniało się co 3 godziny. W codziennym życiu oczywiście takie sterowanie oświetleniem również może się przydać. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i to, że czasami zapominamy wyłączyć światło jest rzeczą zupełnie dla nas naturalną. Jednak posiadając takie inteligentne systemy możemy wyłączyć wszystkie żarówki w domu za pomocą jednego przycisku na naszym smartfonie.

   

  Sterowanie alarmem

  Systemy inteligentnego sterowanie oświetleniem stają się na rynku coraz bardziej popularne i co bardzo ważne – coraz tańsze, co pozwala na korzystanie z nich już nie tylko tym najbogatszym. W przyszłości prawdopodobnie będę już one w każdym nowo wybudowanym domu gdzie będzie automatyka domowa.