Kilka wiadomości na temat muchołówki.

  Parę ciepłych dni a już w domu pojawiają się nieproszeni latający goście – moskity a także muchy. Ich bzyczenie nie jest naszą ulubioną muzyką, a i kontakt osobisty nie przynosi nic właściwego. Nic nadzwyczajnego, że każdy chce się pozbyć tych irytujących nas insektów.
  W telewizji można zauważyć sporo reklam ze specyfikami owadobójczymi. Do wyboru są sprzęty elektryczne traktujące własne ofiary ładunkiem elektrycznym czy też rozprowadzające zapachy odstraszające owady. Szeroka oferta spray\’ów również wesprze nas w walce z komarami bądź muchami. Co jednakże w momencie kiedy nie możemy używać sztucznych, wielokrotnie chemicznych środków?
  W tej myślałoby się nierównej bitwie odciąży nas sama przyroda. Starczy jedynie wyszukać odpowiednie rośliny a staną się one nie wyłącznie przydatne przy eliminowaniu insektów, lecz również perfekcyjnie przystroją nam mieszkania.
  Jedną z tego rodzaju roślin jest nepenthes rozpoznawalny w wyższym stopniu pod nazwą dzbanecznik. Pnącze to wywodzi się z równikowych lasów Indonezji a także Półwyspu Malajskiego.

  nepenthes
  Jego uprawa nie zalicza się do najprostszych z uwagi na warunki jakie powinno się mu stworzyć niemniej jednak za wyśmienitą opiekę odwdzięczy się podwójnie. Nie tylko spektakularnie przystroi nam pomieszczenia, lecz również charakterystycznym zapachem zwabi do własnych dzbanków insekty, które od tego czasu posłużą roślinie jako substancje odżywcze. Nie powinno się przy tym obawiać się, że w chłodniejszych okresach będziemy musieli dodatkowo karmić naszą roślinę bo jej zielone liście zagwarantują właściwy pokarm zaistniały w procesie fotosyntezy.
  W bitwie z owadami w miejscu zamieszkania ulżą nam, może mniej efektowne wizualnie, jednak równie praktyczne rosiczka a także muchołówka. Zarówno one mają urządzenia chwytne, jakie uniemożliwiają zwabionym muchom ucieczkę. Należałoby wspomnieć o jeszcze jednej roślinie o pokrewnym trybie żywienia. Kapturnica, gdyż o niej tu mowa, ma również nietuzinkowy wygląd i wymagania jak wspomniany początkowo dzbanecznik. Tak samo jak on potrzebuje dużej wilgotności powietrza a dodatkowo dla odmiany sporo słońca. Za troskę odwdzięczy się urodą i pomocą w chwytaniu owadów.