System przesuwny chowany w ścianę

  Choć najczęściej występującą formą drzwi wewnętrznych są drzwi uchylne, nie jest to jedyna dostępna możliwość. Właściciele małych mieszkań, chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń, często decydują się na drzwi przesuwne, których skrzydło nie potrzebuje miejsca do otwierania. Modeli drzwi przesuwnych jest całe mnóstwo, ich wygląd w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego systemu przesuwnego. Systemy przesuwne rozróżniane są ze względu na sposób ich montażu, dwie podstawowe kategorie to system naścienny oraz system przesuwny chowany w ścianę.

  Montaż systemu przesuwnego chowanego w ścianę

  Montaż, którego wymaga system przesuwny chowany w ścianę, jest nieco bardziej wymagający niż montaż systemu naściennego. Konstrukcja całego systemu opiera się w tym przypadku na kasecie, w której chowają się drzwi, będąc w pozycji otwartej. Podczas planowania montażu, należy wcześniej odpowiednio wytyczyć otwór w ścianie, w którym umieszczona zostanie kaseta wraz z prowadnicą. Otwór musi również pozwolić na obudowanie kasety z obu stron, w ten sposób system przesuwny pozostanie niewidoczny, a drzwi będą chowały się w ścianie.

  drzwi przesuwane

  Zalety takiego rozwiązania

  Poza zaoszczędzeniem przestrzeni drzwi przesuwne mają także inne zalety. Jedną z nich jest zmniejszone ryzyko trzaskania — nawet silnie pchnięte skrzydło nie wyda tak głośnego odgłosu, jak trzask drzwi uchylnych. Co więcej, można w nich zamontować zwolnienie lub cichą blokadę, aby zminimalizować ryzyko jeszcze bardziej. Kolejną niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo podczas przeciągów — drzwi przesuwne są zupełnie odporne na podmuchy wiatrów. Jeśli zaś chodzi o sam system przesuwny chowany w ścianę, to jego plusem jest możliwość całkowitego ukrycia drzwi, gdy nie są potrzebne.

  Więcej dowiesz się z https://erkado.pl/rozwiazania/systemy-przesuwne/!