Inspiracje wnętrzarskie

  W jaki sposób dobrać kolor mebli do wystroju wnętrza?

  Kolor mebli a kolorystyka wnętrza

  Dobór odpowiedniego koloru mebli do wystroju wnętrza jest bardzo ważnym elementem aranżacji. Kolor mebli powinien być dostosowany do kolorystyki pomieszczenia, aby stworzyć spójny i harmonijny wystrój. Przed zakupem mebli warto przeanalizować kolorystykę ścian, podłogi oraz dodatków, aby mieć pewność, że nowe meble będą pasowały do całości.

  Jeśli chcemy stworzyć jasne i przytulne wnętrze, możemy postawić na jasne meble. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej lekkości. Natomiast ciemne meble są idealnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, gdyż optycznie je zmniejszają. Warto również zwrócić uwagę na to, aby kolor mebli nie był zbyt intensywny, gdyż może on przytłoczyć wnętrze.

  Kontrastujące lub dopasowane kolory?

  Jeśli chcemy stworzyć interesujący efekt wizualny, możemy postawić na kontrastujące ze sobą kolory. Kontrastowe połączenia szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach o dużym metrażu. Można np. połączyć ciemne ściany z jasnymi meblami lub odwrotnie – jasne ściany z ciemnymi meblami. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z ilością kontrastujących ze sobą elementów.

  Jeśli preferujemy bardziej spokojny i harmonijny wystrój, możemy postawić na dopasowane kolorystycznie meble. Dobrym rozwiązaniem jest np. połączenie drewnianego parkietu z drewnianymi meblami lub tapet o delikatnym deseniu z pastelowymi meblami. Takie połączenia tworzą spokojną atmosferę i nadaje pomieszczeniu elegancki charakter.

  Podsumowanie

  Dobieranie odpowiedniego koloru mebli do wystroju wnętrza to ważna decyzja aranżacyjna. Przed zakupem warto przeanalizować istniejace już elementy dekoracyjne oraz określić swoje preferencje co do stylu i charakteru pomieszczenia. Można postawić na kontrastowe połaczenia lub dopasowane barwy, aby stworzyć spójny i harmonijny wystrój.