Co powinieneś wiedzieć odnośnie parapetów do mieszkania?

    Parapety w charakterze umeblowania wnętrza naszego mieszkania, choć nieraz nie zdajemy sobie z tego sprawy realizują kluczowe funkcje. Nie są jedynie estetycznym dodatkiem, jaki dopełnia design pokoi domu. Zacznijmy od tego iż rozróżnia się 2 podstawowe typy podokienników: z zewnątrz, inaczej te, jakie umieszcza się od zewnętrznej strony domu oraz wewnętrzne, inaczej te montowane wewnątrz mieszkania.

    Jeżeli chodzi o parapety wewnątrz ich podstawową funkcją jest trzymanie ciepła w pokoju. Prawidłowo dopasowany i zamontowany podokiennik wewnętrzny ochrania nasz dom przed stratą temperatury. Przy tej funkcji niezwykle istotne jest dobre uszczelnienie punktu zetknięcia podokiennika i framugi okiennej. Tymczasem podokiennik zewnętrzny założony pod właściwym kątem stanowi element, który skutecznie usuwa wodę opadową. Ze względu na tego typu podział budulec z jakiego skonstruowane są parapety może się różnić w przypadku podokienników wewnątrz pomieszczenia oraz na zewnątrz. W sytuacji podokienników wewnątrz mieszkania właściwie nic nas nie hamuje w doborze materiału, producent parapetów zdoła stworzyć go np. z drzewa, kamienia czy też tworzywa sztucznego. W sytuacji parapetów od zewnętrznej strony nasz wybór jest ograniczony. Parapety zewnętrzne muszą bowiem być sporządzone z tworzywa, jaki zagwarantuje im wytrzymałość na warunki pogodowe dominujące na zewnątrz. Podokiennik na zewnątrz powinien wobec tego być niepodatny zarówno na słońce, ulewy, śnieg jak i grad.

    producent parapetów

    Producent parapetów zewnętrznych zazwyczaj produkuje je z blach stalowych, aluminiowych lub kamienia. Parapet może stanowić interesujący element wyposażenia pokoju. Nadzwyczaj popularne są ogromne, szerokie parapety, jakie mogą być wykorzystywane jako siedzisko. Nieraz spotyka się szerokie parapety zaadaptowane jako miejsce do siedzenia we wnęce okiennej, obłożone tkaniną bądź tapicerką.