Nowoczesna kuchnia

  Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dziennie bardzo dużo swojego czasu. Ponieważ służy ona głównie do przygotowywania potraw i przechowywania jedzenia, musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Jednak nowoczesna kuchnia to taka, w której oprócz praktycznych rozwiązań nie zabraknie także modnych elementów gwarantujących niebanalny design.

  Nowoczesna kuchnia – co jest na topie?

  Obecnie na dużą uwagę w kuchni zasługują takie materiały jak szkło, stal, cegła, a nawet surowy beton i kamień. Są one wplatane nie tylko jako niewielki element dekoracyjny, ale także jako cała ściana lub podłoga. Należy pamiętać, że nowoczesna kuchnia jest kuchnią otwartą, dlatego też zastosowanie takiej samej posadzki jak w innych pomieszczeniach jest jak najbardziej zalecane. Najczęstszym sposobem na łączenie kuchni z salonem jest także ustawienie wyspy lub barku. Barek i wyspa, oprócz tego, że wyglądają stylowo mogą pełnić także funkcję dodatkowego blatu.  Chcąc zaprojektować nowoczesną kuchnie powinniśmy raczej zapomnieć o typowym stole. 

  Funkcjonalność przede wszystkim

  Poruszając się po kuchni powinniśmy odczuwać przestrzeń i przejrzystość. W nowoczesnej kuchni nie ma miejsca na efekt przytłoczenia. Projektując taką kuchnie liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Dobrze zachowany ciąg technologiczny sprawia, że wszystkie czynności są wykonywane w sposób intuicyjny. Dzięki temu nie tracimy czasu i energii na bezsensowne ruchy, a skupiamy się na konkretnej czynności. 

  Układ mebli musi zawierać wszystkie strefy użytkowe, czyli miejsce na zapasy, do przechowywania sprzętów, blat roboczy, strefę gotowania oraz zmywania. Co więcej funkcjonalność wymusza na nas również przestrzeganie założeń pionowego rozłożenia – to co najwyżej i najniżej jest nam rzadko potrzebne, a to co na wysokości wzroku użytkowane jest codziennie. Te zasady są ważne, ponieważ pomagają zachować ład, który jest nieodłącznym elementem nowoczesnej kuchni.